Nová oranžérie v Letohradu

30. 5. 2023

Exotičtí papoušci, korály, ryby nebo vzrostlé citrusy čekají na návštěvníky nově zrekonstruované oranžérie v zámeckém parku. Po dlouhých třech letech byl celý projekt konečně dokončen.

Nově zrekonstruovanou letohradskou oranžérii, která byla nedávno slavnostně otevřená, najdete u vstupu do zámeckého parku. Projekt proměny budovy byl připraven už před mnoha lety, ale městu se nepodařilo získat dotaci hned na poprvé. V roce 2020, kdy realizace konečně začala, přišlo covidové období. Celá rekonstrukce proto zabrala dlouhé tři roky.

Oranžerie byla postavená někdy kolem roku 1820, kdy vznikl zámecký park. Sloužila k ukládání významných rostlin, které nemohly zůstat na zimu venku. Městu se podařilo velmi efektivně vrátit původnímu objektu zašlou slávu a budovu zrekonstruovat citlivě s ohledem na okolí.

Zatímco se v levé části oranžérie vyjímají citrusy či další druhy subtropických rostlin, ta pravá je věnována fauně. Její dominantou je skála s šestnácti papoušky. Mezi ty nejvzácnější patří například Kakadu Inka. Vedle skály našlo své místo ojedinělé akvárium, které má objem 800 litrů. V mořské vodě najdete korály z Austrálie a ryby z Indického oceánu.

Zrekonstruovaná oranžérie je jedním z projektů, které vzešly z Česko-polské spolupráce. Obsahuje i revitalizovanou zámeckou zahradu a terasu.

Video:

Nejnovější články

26. 9. 2023

Muž pobodal v Brně školačku

V Brně málem došlo k tragédii. Jenom díky duchapřítomným kolemjdoucím nepřišla o život teprve čtrnáctiletá dívka. Přímo na ulici ji napadl muž pod vlivem drog.

21. 9. 2023

Nizozemský den na oslavu partnerství s Veenendaalem

Na oslavu výročí v sobotu Horní náměstí zaplnili stánky nizozemských specialit. Jedli se sledě, síry, obouvali dřeváky, hrály se hry a kvízy, nechyběly výstavy, kreativní dílny nebo workshopy s výtvarníkem.

15. 9. 2023

Na stáří vás mohou zajistit investice

Finanční zajištění na stáří je velkým tématem. Někteří lidé nechtějí důvěřovat státu a jeho důchodům, a proto volí alternativní metody. Investice jsou nejvhodnějším způsobem.

13. 9. 2023

O značku Regionální potravina je rekordní zájem

Pátý ročník akce Dožínky na Letné pořádalo Ministerstvo zemědělství společně se Státním zemědělským a intervenčním fondem. Cílem obou těchto institucí je i tímto způsobem podpořit české farmáře a producenty potravin.