Letoun L 410

16. 12. 2022

S michalem Orlitou si budeme povídat o legendární 410, která byla vyvinuta v Kunovicích. Byl to nosný program továrny a velký projekt, o kterém by byla škoda nevědět víc.

Velký zálet L 410 se konal v dubnu 1969 a skutečně se jednalo o velkou událost a ohromný projekt. Čím byla 410 vlastně zajímavá? Jaká byla její historie?
Bylo to letadlo, které pro svůj provoz nepotřebovalo zpevněnou vzletovou a přistávací dráhu. Mohlo přistát na trávě a mělo poměrně krátký vzlet i přistání. Vlastně to bylo univerzální letadlo do různých podmínek.
Víte, kdo si jeho vývoj objednal a proč ho objednal právě v Kunovicích?

Pojďme si společně s Michalem 410 představit. Jak bylo velké, těžké a pro kolik lidí? Jaké vlastně byly požadavky objednatele a investora?

L 410 se vlastně postupně vyrábí i dnes a Michal nám poví, kam všude se dodávají. Jestli ty staré ještě lítají, kam až doletí a pro jaké účely sloužila nebo slouží.

Víte, jak se dostalo do letadla vytápění čelního skla? Historka je velmi úsměvná a Michal o nám o tom všem samozřejmě poví mnohem víc.

V dnešním díle vám Michal odpoví na všechny otázky kolem letadla L 410. Jaké měla vybavení, na jaký pohon létala, jaký měla podvozek, velikost nádrže a jakou měla vlastně spotřebu. Také nám poví i to, jak dlouho trvá vývoj takového letadla od úplných prvopočátků až po uvedení do provozu?

Nenechte si z dnešního pořadu ani minutu, protože si povíme i to, co se stalo 6. července roku 1977. V Kunovicích na toto datum nikdo nevzpomíná rád. Tehdy se odehrála tragická nehoda L 410. Co se vlastně stalo? Jakou roli v tom hráli Rusové? A byly i další nehody?

 

Video:

O letadlech a létání

Nejnovější články

15. 9. 2023

Na stáří vás mohou zajistit investice

Finanční zajištění na stáří je velkým tématem. Někteří lidé nechtějí důvěřovat státu a jeho důchodům, a proto volí alternativní metody. Investice jsou nejvhodnějším způsobem.

13. 9. 2023

O značku Regionální potravina je rekordní zájem

Pátý ročník akce Dožínky na Letné pořádalo Ministerstvo zemědělství společně se Státním zemědělským a intervenčním fondem. Cílem obou těchto institucí je i tímto způsobem podpořit české farmáře a producenty potravin.

19. 8. 2023

U Brna opět našli migranty

Nákladní auto s maďarskou poznávací značkou, které v nákladovém prostoru převáželo 58 migrantů, zastavili jihomoravští policisté na dálnici D1 u Brna. Řidič z místa utekl.