L 610, letadlo, které se nikdy nedostalo do sériové výroby

20. 12. 2022

Při dnešním rozhovoru s Michalem Orlitou se dozvíte nejednu zajímavost o legendární L 610.

Legendární L 610 se měla vyrábět právě v kunovické továrně. Ale ve skutečnosti tak legendární nebyla. Vlastně ani nelétala. Co to vlastně bylo za letadlo a na základě čího popudu začal jeho vývoj? Kdo požadoval větší letadlo než byla 410, které bude lítat z krátkých ploch, ale pojme více lidí?

V 80 letech se mělo začít se sériovou výrobou. Mělo se vyrábět stovky kusů. Stalo se tak? A opravdu se jednalo o produkt 80 let?
Michal nás seznámí s historií letadla samotného. S jeho vývojem, s variantami, o kterých se tehdy uvažovalo, jak se postupovalo, kde to šlo samo a kde to drhlo. Řekne nám pár zajímavostí o letadlových motorech a o L 610 samotné. Jaké to vlastně bylo letadlo, kolik lidí uvezlo, kdo ho mohl pilotovat, nebo jaké mělo vybavení a spotřebu? Víte, že L 610 mohla přistávat a létat z trávy?

Co se vlastně s letadlem stalo? Kde celý projekt výroby zkrachoval?
A právě i tady se s Michalem Orlitou vrátíme k historii kunovické továrny a k jejímu krachu. Zabrousíme do doby, kdy přišel americký investor, jaké měl plány, požadavky a jakou roli sehrály americké motory.

A jak si vedla dál naše slavná L 610? Uspěla na světových předváděcích akcích? Dostala se nakonec do vzduchu? Nebo alespoň nějaký její další prototyp?

Michal Orlita má pro nás skvělé vyprávění, plné zajímavostí a detailů, které vás jistě zaujmou. Projekt L 610 byl vlastně největší letecký projekt v tehdejší Československé republice. A to už stojí za to, se o něm dozvědět víc.

Video:

O letadlech a létání

Nejnovější články

26. 9. 2023

Muž pobodal v Brně školačku

V Brně málem došlo k tragédii. Jenom díky duchapřítomným kolemjdoucím nepřišla o život teprve čtrnáctiletá dívka. Přímo na ulici ji napadl muž pod vlivem drog.

21. 9. 2023

Nizozemský den na oslavu partnerství s Veenendaalem

Na oslavu výročí v sobotu Horní náměstí zaplnili stánky nizozemských specialit. Jedli se sledě, síry, obouvali dřeváky, hrály se hry a kvízy, nechyběly výstavy, kreativní dílny nebo workshopy s výtvarníkem.

15. 9. 2023

Na stáří vás mohou zajistit investice

Finanční zajištění na stáří je velkým tématem. Někteří lidé nechtějí důvěřovat státu a jeho důchodům, a proto volí alternativní metody. Investice jsou nejvhodnějším způsobem.

13. 9. 2023

O značku Regionální potravina je rekordní zájem

Pátý ročník akce Dožínky na Letné pořádalo Ministerstvo zemědělství společně se Státním zemědělským a intervenčním fondem. Cílem obou těchto institucí je i tímto způsobem podpořit české farmáře a producenty potravin.