Historie letectví v Kunovicích

13. 12. 2022

V prvním díle nového pořadu o létání vám společně s pilotem a propagátorem letectví Michalem Orlitou představíme  historii letectví v Kunovicích. Místní továrnu, její osudy a úspěchy.

V dnešním díle nového pořadu o létání a jeho historii navštívíte spolu s naší kamerou známé letecké muzeum v Kunovicích. Naše redaktorka Eva Stejskalová si zde bude povídat s pilotem Michalem Orlitou o tom, kdy vznikla místní letecká továrna, jaká známá společnost ji vybudovala a proč se tu letadla začala vyrábět až po druhé světové válce, i když továrnu začali budovat už v třicátých letech. Michal vám poví hlavní důvod, proč továrna vznikla právě v Kunovicích, a i to, co se všechno vlastně dělo v továrně a s továrnou těsně před válkou.

Víte, že během války továrna nic nevyráběla a stala se z ní spíše opravna letadel?  Rukama místních opravářů zde prošla letadla různých typů. Chcete vědět jaká to byla? Patří mezi ně i válečná nejslavnější.

Letadla se začala v továrně vyrábět až po válce a věříme, že mnoho z vás neví, jak se jmenovalo první letadlo, které zde vyrobili nebo jaké tu poté vyvinuli.
Továrně se dlouho dařilo a zažívala zlatou éru i slávu ve světe. Proč se jednoho dne dařit přestalo? Nenechte si ujít spoustu zajímavostí o Kunovické továrně, které se jinde jen tak nedozvíte.

Video:

O letadlech a létání

Nejnovější články

26. 9. 2023

Muž pobodal v Brně školačku

V Brně málem došlo k tragédii. Jenom díky duchapřítomným kolemjdoucím nepřišla o život teprve čtrnáctiletá dívka. Přímo na ulici ji napadl muž pod vlivem drog.

21. 9. 2023

Nizozemský den na oslavu partnerství s Veenendaalem

Na oslavu výročí v sobotu Horní náměstí zaplnili stánky nizozemských specialit. Jedli se sledě, síry, obouvali dřeváky, hrály se hry a kvízy, nechyběly výstavy, kreativní dílny nebo workshopy s výtvarníkem.

15. 9. 2023

Na stáří vás mohou zajistit investice

Finanční zajištění na stáří je velkým tématem. Někteří lidé nechtějí důvěřovat státu a jeho důchodům, a proto volí alternativní metody. Investice jsou nejvhodnějším způsobem.

13. 9. 2023

O značku Regionální potravina je rekordní zájem

Pátý ročník akce Dožínky na Letné pořádalo Ministerstvo zemědělství společně se Státním zemědělským a intervenčním fondem. Cílem obou těchto institucí je i tímto způsobem podpořit české farmáře a producenty potravin.