Nová expozice věnovaná vakuu je k vidění v Pevnosti poznání

23. 10. 2023

Víte, co se stane s vypuštěným gumovým míčem, když se ze skleněného zvonu v němž je umístěn odsaje vzduch? A co se ve stejném prostředí děje s větrnou korouhví nebo mechanickým zvonkem?

Na vlastní oči to a mnoho dalšího mohou vidět a prozkoumat návštěvníci nové části expozice fyziky v olomoucké Pevnosti poznání. Vznikla ve spolupráci s firmou Edwards, která vakuové technologie vyrábí.

V expozici se lidé dozvědí, že bez vakuových vývěv se dnes neobejde výroba předmětů denní potřeby, jako jsou auta, mobily nebo počítače, ale ani kosmický či lékařský výzkum. Vybavení využívají i lektoři v rámci oblíbeného vzdělávacího programu Fyzika v komiksu. Žáci tak mohou poznat fyzikální zákony hravou formou v atraktivním prostředí science centra mimo školní třídu.

Video:

Nejnovější články

23. 10. 2023

V Malenovicích vznikla „železná šikana“

Dosud nechráněný přechod kolejiště ve Zlíně – Malenovicích si od roku 2015 vyžádal dvě oběti a jednu těžce zraněnou osobu. Proto se město rozhodlo vytvořit v této lokalitě takzvanou železnou šikanu.

20. 10. 2023

Školy Zlínského kraje se představily na burze středních škol

Žáci vyšších tříd základních škol opět mohli navštívit burzu škol, která se konala na Holešovském zámku v úterý 17. října. Akci pořádalo město Holešov, okresní hospodářská komora Kroměříž a Holešovské pracoviště Úřadu práce České republiky.

5. 10. 2023

V okolí kina a Hotelu Zlín probíhají významné změny

V polovině září zahájilo město práce na vylepšení parkoviště a také okolí pod hotelem Zlín. Práce zahrnou úpravu veřejných ploch, rekonstrukci chodníků a instalaci nového závorového systému pod hotelem.

3. 10. 2023

Plesná nabídla dům seniorům

Budova bývalé školy, která zůstala prázdná a město řešilo otázku, co s objektem. Původně ji mělo město prodat, ale vznikly obavy aby nepadla do rukou někoho, kdo by zde udělal byty pro nepřizpůsobivé.

26. 9. 2023

Muž pobodal v Brně školačku

V Brně málem došlo k tragédii. Jenom díky duchapřítomným kolemjdoucím nepřišla o život teprve čtrnáctiletá dívka. Přímo na ulici ji napadl muž pod vlivem drog.