Nebezpečí online světa

Většina dětí se dnes pohybuje v online prostředí a rodiče často ani netuší, jaké nástrahy je tam čekají. Mezi ty největší patří standardně sexting, grooming a případně kyberšikana. Informovanost o bezpečí na internetu zastřešuje nadace O2, která v tomto ohledu vzdělává děti ve školách. Důležitou součástí prevence problémů v online světě je také informovanost rodičů.
Nová generace dětí na mobilu vyrůstá a většina z nich je online stále. Rodiče před tímto faktem nesmí zavírat oči a musí se zajímat o to, jaké hry děti hrají, s kým si píšou a na co se dívají.
Byl proveden výzkum, který ukázal, jak na tom české děti v online světě jsou. Průměrně každé dítě tráví na telefonu více než 3,5 hodiny denně. Čtyři z deseti dětí mají nějakého online kamaráda, kterého neznají osobně, ale píšou si s ním na internetu. Každé páté dítě někdy zažilo nějakou formu kyberšikany, ať už jsou to komentáře na jeho osobu, postavu nebo dokonce dožadování intimních fotografií.

Častou záchranou při řešení problémů je pro děti linka bezpečí, kde nejčastěji řeší online vztahy, obtěžování, stalking, zneužití osobních dat a sexting. Policie v této oblasti řeší velkou škálu problémů.

 

Související příspěvky