Na jižní Moravě je průměrná mzda téměř 42 tisíc

12. 9. 2023

Český Statistický úřad v Brně vydal číslo, kterému se lidé na Jižní Moravě smějí. Průměrná mzda na Jihu Moravy činí téměř 42 tisíc korun. To je třetí nejvyšší číslo v republice.

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda, tedy ta skutečně vyplacená, podle předběžných výsledků dosáhla v Jihomoravském kraji ve 2. čtvrtletí 2023 částky 41 912 korun a oproti stejnému údobí roku 2022 vzrostla o 3018 korun, což je o necelých 8 procent. Řadí se tak na třetí místo po Praze a Středočeském kraji.

Nicméně vzhledem inflaci, která byla ve 2. čtvrtletí tohoto roku 11,1 procenta, celková reálná mzda v Jihomoravském kraji poklesla o 3 procenta.

Mezi Brňany vyvolalo číslo 42 tisíc průměrné mzdy na jihu Moravy výsměch a rozčarování. Průměrnou mzdu totiž nadhodnocují lidé s vysokými platy. Není jich sice moc, ale výše jejich platů posune celkovou hodnotu ukazatele výš.

Průměrný výdělek v celém Česku dosáhl ve 2. čtvrtletí 43 193 korun. Průměrná mzda na jihu Moravy tak byla o 1281 korun níž. Nejvyšší průměrná mzda byla i nadále v Praze, kde dosáhla 52 833 korun. Obecně platí, že dvě třetiny pracujících lidí na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Video:

Nejnovější články

26. 9. 2023

Muž pobodal v Brně školačku

V Brně málem došlo k tragédii. Jenom díky duchapřítomným kolemjdoucím nepřišla o život teprve čtrnáctiletá dívka. Přímo na ulici ji napadl muž pod vlivem drog.

21. 9. 2023

Nizozemský den na oslavu partnerství s Veenendaalem

Na oslavu výročí v sobotu Horní náměstí zaplnili stánky nizozemských specialit. Jedli se sledě, síry, obouvali dřeváky, hrály se hry a kvízy, nechyběly výstavy, kreativní dílny nebo workshopy s výtvarníkem.

15. 9. 2023

Na stáří vás mohou zajistit investice

Finanční zajištění na stáří je velkým tématem. Někteří lidé nechtějí důvěřovat státu a jeho důchodům, a proto volí alternativní metody. Investice jsou nejvhodnějším způsobem.

13. 9. 2023

O značku Regionální potravina je rekordní zájem

Pátý ročník akce Dožínky na Letné pořádalo Ministerstvo zemědělství společně se Státním zemědělským a intervenčním fondem. Cílem obou těchto institucí je i tímto způsobem podpořit české farmáře a producenty potravin.