Konal se 19. sněm Svazu měst a obcí ČR

23. 5. 2023

Hostitelským městem letošního dvoudenního sněmu Svaz měst a obcí České republiky byla Olomouc. Uvítala i speciálního hosta, Prezidenta České republiky.

Už po devatenácté se sešli starostové, starostky, primátoři a primátorky na dvoudenním sněmu, který byl letos volební. Proto jedním z bodů programu byla volba nové rady a předsednictva. Svůj post předsedy už potřetí obhájil starosta Kyjova František Lukl.

Svaz měst a obcí České republiky zastupuje bezmála tři tisíce vesnic, měst i velkých aglomerací. Je proto velmi důležitým partnerem vlády.

Na programu letošního setkání byla nejčastěji řeč o novém konsolidačním balíčku a s ním spojenými změnami v dani z nemovitostí. Často zněla i kritika k rozpočtovému určení daní, financování školství, dotační politice nebo třeba odpadovému hospodářství. Kongresu byla letos přikládána skutečně velká váha. Možná i proto program podpořil svou účastí prezident České republiky Petr Pavel, který si od přítomných vysloužil velké ovace.

Nemalou kritiku si naopak vyslechl Petr Fiala a další přítomní ministři. Hlavní výtkou mimo výše zmíněné problémy byla nedostatečná komunikace ze strany ministerstev.

 

Video:

Nejnovější články

15. 9. 2023

Na stáří vás mohou zajistit investice

Finanční zajištění na stáří je velkým tématem. Někteří lidé nechtějí důvěřovat státu a jeho důchodům, a proto volí alternativní metody. Investice jsou nejvhodnějším způsobem.

13. 9. 2023

O značku Regionální potravina je rekordní zájem

Pátý ročník akce Dožínky na Letné pořádalo Ministerstvo zemědělství společně se Státním zemědělským a intervenčním fondem. Cílem obou těchto institucí je i tímto způsobem podpořit české farmáře a producenty potravin.

19. 8. 2023

U Brna opět našli migranty

Nákladní auto s maďarskou poznávací značkou, které v nákladovém prostoru převáželo 58 migrantů, zastavili jihomoravští policisté na dálnici D1 u Brna. Řidič z místa utekl.