Martin Čížek – ředitel antidopingového výboru

23. 5. 2023

V dnešním rozhovoru si budeme povídat s Martinem Čížkem o sportu a o jeho stinné stránce, o dopingu. Pan Čížek je od loňského prosince ve funkci ředitele antidopingového úřadu. Co vnímá jako svůj hlavní úkol?

Dnešní rozhovor bude o sportu a o jeho stinné stránce, o dopingu. Pro takové téma není nikdo povolanější, než ředitel Českého antidopingového výboru Martin Čížek, který je ve své funkci od prosince roku 2022. Již dříve ale ve výboru působil.

Co momentálně vnímá Martin Čížek jako svůj hlavní úkol? V první řadě zviditelnění výboru mezi sportovci, aby byl tento výbor vnímán jako plně funkční. Souvisí s tím nastavení vizuální identity Antidopingového výboru a nastavení celého brandu tak, aby byl vnímán sportovci jako takzvaný policajt.
Martin Čížek se s vámi podělí o názor jak velký problém je nyní doping v českém sportu a že stav není nijak nepřiměřený zahraničí. Budeme se bavit o tom, jak se doping vyvíjí v čase, jak na tento vývoj reaguje antidopingový výbor a jaké momentálně podstupuje úpravy a změny.

Může sportovec, který byl přistižen při dopingu a dostal zákaz činnosti, trénovat například mládež? Jak často se stává, že sportovec neví, že dopuje? Jaké sporty mají s dopingem největší problém? Jak dopingová kontrola probíhá? To je jen pár otázek, ke kterým se nám Martin Čížek vyjádří. Víte, že si hodlá výbor posvítit například i na fotbal?

Vztahy mezi sportovci a antidopingovými komisaři je různá. Vrcholoví sportovci a skuteční profesionálové berou antidopingový výbor jako nutnost a součást jejich sportu, který dává smysl. Dopingové kontroly tak nemají problém podstupovat. U méně známých sportovců je bohužel situace mnohem horší. “Možná se svým způsobem cítí nedocenění a cítí, že to je něco, co je překážkou k tomu, aby dosáhli vrcholu.” říká Martin Čížek. Mnohdy se tak komisaři dostávají do vypjatých a nepříjemných situací pro obě strany. “Ochota bohužel není stoprocentní.”

Poslechněte si celý rozhovor s ředitelem antidopingového výboru, Martinem Čížkem.

Video:

A11 Rozhovor

Nejnovější články

26. 9. 2023

Muž pobodal v Brně školačku

V Brně málem došlo k tragédii. Jenom díky duchapřítomným kolemjdoucím nepřišla o život teprve čtrnáctiletá dívka. Přímo na ulici ji napadl muž pod vlivem drog.

21. 9. 2023

Nizozemský den na oslavu partnerství s Veenendaalem

Na oslavu výročí v sobotu Horní náměstí zaplnili stánky nizozemských specialit. Jedli se sledě, síry, obouvali dřeváky, hrály se hry a kvízy, nechyběly výstavy, kreativní dílny nebo workshopy s výtvarníkem.

15. 9. 2023

Na stáří vás mohou zajistit investice

Finanční zajištění na stáří je velkým tématem. Někteří lidé nechtějí důvěřovat státu a jeho důchodům, a proto volí alternativní metody. Investice jsou nejvhodnějším způsobem.

13. 9. 2023

O značku Regionální potravina je rekordní zájem

Pátý ročník akce Dožínky na Letné pořádalo Ministerstvo zemědělství společně se Státním zemědělským a intervenčním fondem. Cílem obou těchto institucí je i tímto způsobem podpořit české farmáře a producenty potravin.