Rozhovor s Janem Smigmatorem

2. 1. 2023

Hostem našeho dnešního pořadu Rozhovor s… je Jan Smigmator, jazzový a swingový zpěvák a skladatel. Povídat si budeme nejen o jeho jméně, ale také o jeho začátcích, kariéře a plánech do budoucna.

Jihlavský rodák, kterému bude za pár dní třicet sedm let je už dnes velmi známým a prestižním zpěvákem a skladatelem. Ať už vám jeho jméno známe je, nebo není, tento rozhovor by vám neměl uniknout.

Honza hned na úvod prozradí, jak přišel k tak zvláštnímu příjmení. Že vzniklo už v roce 1637, kdy jeden z jeho předků studoval na jezuitské koleji, ale jmenoval se Mydlář.

Pokud vám přijde trochu neobvyklé, že se tak mladý muž věnuje zrovna swingu a jazzu, tak i to nám Honza objasní. V době vzniku nejlepší jazzové hudby se jednalo o tu nejmodernější záležitost, kterou zpívali právě mladí muži, jako třeba Frank Sinatra. Tak proč by se tomuto odvětví nemohli věnovat mladí i dnes.

Kdy vlastně vznikla Honzova láska k téhle hudbě a jak bylo těžké dostat se na pražskou konzervatoř? A bylo vždy jasné, že bude dělat muziku?

Honzovo první angažmá bylo v orchestru Václava Hybše jako sólový zpěvák. Procestoval celou republiku a byl na stovkách koncertů. Jak tehdy tak prestižní místo dostal a jak dlouho s orchestrem cestoval? A co dál? S kterými esy z oboru se ještě profesně potkal a s kým se mu spolupracovalo nejlépe?

Popovídáme si také o oslavě 100 let Franka Sinatry, protože právě tyto oslavy v České republice patřily mezi největší a nejprofesionálnější a také vám Honza prozradí, kde ho čeká životní vystoupení nebo jaké to bylo jamovat s otcem Amy Winehouse.

Jan Smigmator má jeden velký cíl. Dělat maximum pro to, aby jazz a swing stále proudil v žilách mladých lidí. I proto má svůj pořad na Českém Rozhlasu, který jak on sám říká, je multigenerační záležitostí.

Rozhovor s touto jazzovou hvězdou si určitě nenechte ujít. Dozvíte se spoustu zajímavostí ze světa jazzu, swingu I to, jaké to je dělat hudbu skutečně od srdce.

 

 

 

 

Video:

Rozhovor s...

Nejnovější články

26. 9. 2023

Muž pobodal v Brně školačku

V Brně málem došlo k tragédii. Jenom díky duchapřítomným kolemjdoucím nepřišla o život teprve čtrnáctiletá dívka. Přímo na ulici ji napadl muž pod vlivem drog.

21. 9. 2023

Nizozemský den na oslavu partnerství s Veenendaalem

Na oslavu výročí v sobotu Horní náměstí zaplnili stánky nizozemských specialit. Jedli se sledě, síry, obouvali dřeváky, hrály se hry a kvízy, nechyběly výstavy, kreativní dílny nebo workshopy s výtvarníkem.

15. 9. 2023

Na stáří vás mohou zajistit investice

Finanční zajištění na stáří je velkým tématem. Někteří lidé nechtějí důvěřovat státu a jeho důchodům, a proto volí alternativní metody. Investice jsou nejvhodnějším způsobem.

13. 9. 2023

O značku Regionální potravina je rekordní zájem

Pátý ročník akce Dožínky na Letné pořádalo Ministerstvo zemědělství společně se Státním zemědělským a intervenčním fondem. Cílem obou těchto institucí je i tímto způsobem podpořit české farmáře a producenty potravin.