Hračky Libuše Niklové zdobí muzeum Napajedla

7. 7. 2023

Navštivte unikátní výstavu s názvem Jak šel kocour do světa. Harmonikový kocour a další nezaměnitelné hračky skvělé designerky Libuše Niklové tu budou k vidění do 2. října.

Libuše Niklová byla světoznámá česká designérka hraček. Vytvořila přes 230 originálních kusů, které se vyráběly v mnoha barevných variantách. Ať už to byly například gumové figurky, nafukovací hračky nebo zvířátka s harmonikový trupem.

Mezi ty nejznámější patří například kocour z roku 1963. Dnes, po 60 letech od „narození“, se sešlo jeho příbuzenstvo z 25 zemí světa, kde se vyráběl, aniž by to kdokoliv věděl. Autorská práva se obcházela, proto kocour vznikl v různých mutacích. Například s pozměněnými hlavami.

O sbírku napodobenin se zasloužil Lukáš Toman, který vypátral přes 130 různých verzí harmonikových hraček. Mnoho z nich je právě na této výstavě k vidění.

Harmonikový kocour byl a stále je světovým fenoménem, proto se stal tváří konference ICOM. K této příležitosti vyrobili v dílnách Národního divadla kocoura v nadživotní velikosti. I toho můžete v muzeu Napajedla vidět.

Video:

Nejnovější články

26. 9. 2023

Muž pobodal v Brně školačku

V Brně málem došlo k tragédii. Jenom díky duchapřítomným kolemjdoucím nepřišla o život teprve čtrnáctiletá dívka. Přímo na ulici ji napadl muž pod vlivem drog.

21. 9. 2023

Nizozemský den na oslavu partnerství s Veenendaalem

Na oslavu výročí v sobotu Horní náměstí zaplnili stánky nizozemských specialit. Jedli se sledě, síry, obouvali dřeváky, hrály se hry a kvízy, nechyběly výstavy, kreativní dílny nebo workshopy s výtvarníkem.

15. 9. 2023

Na stáří vás mohou zajistit investice

Finanční zajištění na stáří je velkým tématem. Někteří lidé nechtějí důvěřovat státu a jeho důchodům, a proto volí alternativní metody. Investice jsou nejvhodnějším způsobem.

13. 9. 2023

O značku Regionální potravina je rekordní zájem

Pátý ročník akce Dožínky na Letné pořádalo Ministerstvo zemědělství společně se Státním zemědělským a intervenčním fondem. Cílem obou těchto institucí je i tímto způsobem podpořit české farmáře a producenty potravin.