Horkovod z Dukovan

30. 5. 2023

Brno chce do budoucna zajistit dodávky tepla ekologickou a levnou cestou. Dvě hlavní společnosti, Teplárny Brno a ČEZ, uzavřely smlouvu o spolupráci při stavbě horkovodu z Dukovan, který by Brno zateplil z poloviny.

Brno nakročilo k maximální možné energetické soběstačnosti. Do moravské metropole chtějí přivádět teplo horkovodem z jaderné elektrárny Dukovany. Radnici rozhýbal i rusko-ukrajinský konflikt a stávající ceny energií. V Brně došlo k slavnostnímu podpisu smlouvy mezi společností ČEZ a Teplárny Brno o spolupráci na přípravě projektu horkovodu, který přivede do Brna teplo z jaderné elektrárny Dukovany. Akce se uskutečnila za přítomnosti předsedy vlády Petra Fialy a primátorky města Brna Markéty Vaňkové.

Moravská metropole se spolu s městskými teplárnami a ČEZ dohodli na projektu 42 km dlouhého horkovodu, který povede z jaderné elektrárny Dukovany do města. Horkovod bude zakopán do polí a horká voda by tak z jaderné elektrárny doputovala do města za šest hodin. Díky předizolovanému potrubí klesne teplota vody během cesty jen o 1 °C.
Položení potrubí by podle expertů nemělo být technologicky náročné.

Video:

Nejnovější články

26. 9. 2023

Muž pobodal v Brně školačku

V Brně málem došlo k tragédii. Jenom díky duchapřítomným kolemjdoucím nepřišla o život teprve čtrnáctiletá dívka. Přímo na ulici ji napadl muž pod vlivem drog.

21. 9. 2023

Nizozemský den na oslavu partnerství s Veenendaalem

Na oslavu výročí v sobotu Horní náměstí zaplnili stánky nizozemských specialit. Jedli se sledě, síry, obouvali dřeváky, hrály se hry a kvízy, nechyběly výstavy, kreativní dílny nebo workshopy s výtvarníkem.

15. 9. 2023

Na stáří vás mohou zajistit investice

Finanční zajištění na stáří je velkým tématem. Někteří lidé nechtějí důvěřovat státu a jeho důchodům, a proto volí alternativní metody. Investice jsou nejvhodnějším způsobem.

13. 9. 2023

O značku Regionální potravina je rekordní zájem

Pátý ročník akce Dožínky na Letné pořádalo Ministerstvo zemědělství společně se Státním zemědělským a intervenčním fondem. Cílem obou těchto institucí je i tímto způsobem podpořit české farmáře a producenty potravin.