Terezínská tryzna za účasti prezidenta Pavla

29. 5. 2023

I v letošním roce se uskutečnila tradiční Terezínská tryzna jako odkaz tzv. Buchenwaldské přísahy. Z úst Prezidenta České republiky zazněl hlavní projev celé tryzny, v kterém přišla řeč i na válku na Ukrajině.

Dvacátého prvního května se na národním hřbitově před malou pevností v Terezíně uskutečnila tradiční Terezínská tryzna. Vzpomínkovou akci zorganizoval památník Terezín ve spolupráci s Ústeckým krajem, městem Terezín, Federací židovských obcí v České republice a Terezínskou iniciativou. Záštitu nad konáním celé letošní akce převzal ministr kultury České republiky Martin Baxa.

Tryzna byla zahájena nástupem čestné stráže. Hymna zazněla z úst operní pěvkyně Edity Adlerové. Očekávaný hlavní projev zazněl od Prezidenta České republiky Petra Pavla. Řeč přišla i na válku na Ukrajině, která trápí celou Evropu ekonomickými a sociálními důsledky. K přítomným promluvil také Jan Hanák, bývalý vězeň terezínského ghetta.

Následovaly tradiční křesťanská a židovská modlitba. Program tryzny byl zakončen hudebním vystoupením dívčího pěveckého sboru z Litoměřicic.

Tryzna v Terezíně se každoročně koná vždy třetí neděli v květnu na závěr mezinárodních pamětních dní odboje, jako odkaz tzv. Buchenwaldské přísahy. Jejím obsahem bylo prohlášení osvobozených vězňů koncentračního tábora Buchenwald v roce 1945, že neustanou v připomínání válečných událostí, dokud nebudou vymýceny všechny kořeny nacismu.

Video:

Nejnovější články

21. 9. 2023

Nizozemský den na oslavu partnerství s Veenendaalem

Na oslavu výročí v sobotu Horní náměstí zaplnili stánky nizozemských specialit. Jedli se sledě, síry, obouvali dřeváky, hrály se hry a kvízy, nechyběly výstavy, kreativní dílny nebo workshopy s výtvarníkem.

15. 9. 2023

Na stáří vás mohou zajistit investice

Finanční zajištění na stáří je velkým tématem. Někteří lidé nechtějí důvěřovat státu a jeho důchodům, a proto volí alternativní metody. Investice jsou nejvhodnějším způsobem.

13. 9. 2023

O značku Regionální potravina je rekordní zájem

Pátý ročník akce Dožínky na Letné pořádalo Ministerstvo zemědělství společně se Státním zemědělským a intervenčním fondem. Cílem obou těchto institucí je i tímto způsobem podpořit české farmáře a producenty potravin.