Pohrdat matematikou je laciné, bez ní by nebyly letadla ani platební karty

28. 3. 2023

Jak moc matematika ovlivňuje naše životy? Proč je zábavná? A proč jsou platební karty bezpečné? Dnešním hostem je děkan Matematicko-fyzikální fakulty Mirko Rokyta.

Hostem našeho dnešního rozhovoru je matematik, vsetínský rodák, děkan matematicko fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Mirko Rokyta, který kupodivu pochází z hudební rodiny. Matematika mu šla už od základní školy, na gymnáziu se dokonce dostal do celostátního kola matematické olympiády. Když přišla rozhodovací fáze, protože skvěle hrál i na piano, přeci jen převážila láska k matematice. A to díky strýci Janu Rokytkovi, kterého možná znáte jako vedoucího cimbálovky technik ostravské. Ten totiž jednou řekl, že mezi matikou a muzikou je jeden rozdíl, a sice, že matiku nemůže člověk dělat jako koníčka, pokud ji chce dělat pořádně, kdežto hudbu může dělat jako koníčka na celkem slušné úrovni.

Zajímá vás, jakou má perspektivu člověk, který vystuduje Matfyz? Ne každý student Matfyzu může očekávat, že skončí jako děkan, ale uplatnění těchto student je velmi široké. Matematika v dnešní době proniká do všech možných oborů. Do pojišťovnictví, bankovnictví, matematici jsou skvělými programátory nebo analytiky. Ti student, kteří jsou na špičce, končí například ve vědeckých ústavech, jako učitelé na Matfyzu a dalších vysokých školách.

S Mirkem Rokytou si také popovídáme o tom, jak moc ovlivňuje matematika náš každodenní život. Že se s ní vlastně setkáváme každý den a na každém kroku, a že to vlastně není vůbec nudný obor, i když je vysoce logická.

Pokud vás zajímá, co je to RS šifrování, neměli byste si dnešní rozhovor nechat ujít. Týká se každého z nás. Například bezpečnost platebních karet je založena právě na tomto šifrování. A kdo jiný by nám tuto problematiku vysvětlil lépe, než právě děkan matematické fakulty. A pokud nás čtou a sledují rodiče, určitě by si měli poslechnout druhou část rozhovoru. Ta se totiž dotýká výuky matematiky našich dětí.

Video:

Rozhovor s...

Nejnovější články

21. 9. 2023

Nizozemský den na oslavu partnerství s Veenendaalem

Na oslavu výročí v sobotu Horní náměstí zaplnili stánky nizozemských specialit. Jedli se sledě, síry, obouvali dřeváky, hrály se hry a kvízy, nechyběly výstavy, kreativní dílny nebo workshopy s výtvarníkem.

15. 9. 2023

Na stáří vás mohou zajistit investice

Finanční zajištění na stáří je velkým tématem. Někteří lidé nechtějí důvěřovat státu a jeho důchodům, a proto volí alternativní metody. Investice jsou nejvhodnějším způsobem.

13. 9. 2023

O značku Regionální potravina je rekordní zájem

Pátý ročník akce Dožínky na Letné pořádalo Ministerstvo zemědělství společně se Státním zemědělským a intervenčním fondem. Cílem obou těchto institucí je i tímto způsobem podpořit české farmáře a producenty potravin.