Antibiotická rezistence

19. 5. 2023

Antibiotická rezistence je jednou z největších výzev, kterým v současnosti lidstvo čelí. Lidé neužívají antibiotika podle předpisu lékařů a ta přestávají fungovat. Bakterie jsou stále více odolnější.

Antibiotická rezistence vzniká u bakterií a člověku hrozí, že se nakazí bakterií, která danou rezistenci nese.

Mimořádně komplexní problematika zasahuje řadu oblastí moderní společnosti a její detailní porozumění vyžaduje expertizu v řadě oborů. Přesto mohou lidé šíření bakterií zamezit, a to jednoduchým způsobem. Postačí k tomu základní hygienické návyky.

Pokud bakteriální onemocnění u člověka propukne, jediným lékem svého druhu, který zaručeně zabere, je antibiotikum. Velkým problémem je fakt, že většina populace antibiotika nebere jak má nebo je nedobere a začne si je samostatně dávkovat bez předpisu.

Odolných k antibiotikům rezistentních bakterií je již dnes na světě obrovské množství. Česká republika bohužel není výjimkou. Pokud to takto půjde dál, mohlo by v roce 2050 umírat větší procento populace na bakteriální onemocnění než například na rakovinu.

Video:

Nejnovější články

21. 9. 2023

Nizozemský den na oslavu partnerství s Veenendaalem

Na oslavu výročí v sobotu Horní náměstí zaplnili stánky nizozemských specialit. Jedli se sledě, síry, obouvali dřeváky, hrály se hry a kvízy, nechyběly výstavy, kreativní dílny nebo workshopy s výtvarníkem.

15. 9. 2023

Na stáří vás mohou zajistit investice

Finanční zajištění na stáří je velkým tématem. Někteří lidé nechtějí důvěřovat státu a jeho důchodům, a proto volí alternativní metody. Investice jsou nejvhodnějším způsobem.

13. 9. 2023

O značku Regionální potravina je rekordní zájem

Pátý ročník akce Dožínky na Letné pořádalo Ministerstvo zemědělství společně se Státním zemědělským a intervenčním fondem. Cílem obou těchto institucí je i tímto způsobem podpořit české farmáře a producenty potravin.