Konsolidační balíček – útok na peněženky občanů?

22. 5. 2023

Vláda symbolicky za pět minut dvanáct představila ozdravný plán pro veřejné finance. Opozice a odbory se začínají bouřit a vyhlašují stávkovou pohotovost.

Konsolidační  balíček čítá 58 opatření, která budou mít souhrnný pozitivní dopad na státní rozpočet v letech 2024-2025. Jedná se o takzvaný ozdravný balíček, který reaguje na situaci, ve které je stav veřejných financí a státní rozpočet.

Vláda hodlá v rámci úsporného balíčku zrušit přes dvě desítky daňových výjimek. Dosavadní snížené sazby daně z přidané hodnoty 10 a 15 % se sloučí na 12 %. Zdaní se více hazard, alkohol, cigarety a tabák.

Na polovinu se chystá snížení státní podpory stavebního spoření. Plánuje se zdražení roční dálniční známky na 2 300 Kč. Mezi méně zdaněné věci mají patřit například zdravotnické prostředky.

Vláda představila i svou představu důchodové reformy, která počítá s posouváním věku odchodu do důchodu, zaručenou penzí, změnou valorizací i úpravách předčasných důchodů.

Vládní záměry kritizovala opozice, odbory, některé profesní svazy, zástupci malých firem i živnostníků nebo místní samosprávy. Vyhlášena byla stávková pohotovost.

Ministr financí uvedl, že konsolidační balíček musí být platný a účinný k lednu 2024. Chce, aby návrhy prošly prvním čtením před sněmovními prázdninami.

Video:

Nejnovější články

21. 9. 2023

Nizozemský den na oslavu partnerství s Veenendaalem

Na oslavu výročí v sobotu Horní náměstí zaplnili stánky nizozemských specialit. Jedli se sledě, síry, obouvali dřeváky, hrály se hry a kvízy, nechyběly výstavy, kreativní dílny nebo workshopy s výtvarníkem.

15. 9. 2023

Na stáří vás mohou zajistit investice

Finanční zajištění na stáří je velkým tématem. Někteří lidé nechtějí důvěřovat státu a jeho důchodům, a proto volí alternativní metody. Investice jsou nejvhodnějším způsobem.

13. 9. 2023

O značku Regionální potravina je rekordní zájem

Pátý ročník akce Dožínky na Letné pořádalo Ministerstvo zemědělství společně se Státním zemědělským a intervenčním fondem. Cílem obou těchto institucí je i tímto způsobem podpořit české farmáře a producenty potravin.