Zlínský kraj slaví úspěch v Gloria musaealis

7. 6. 2023

V oblasti muzejnictví je Gloria musaealis špičkou mezi oceněními. Úspěchy posbíral Zlínský kraj už podruhé. Rozhodně neusíná na vavřínech a plánuje další projekty.

Gloria musaealis je národní soutěž muzeí. Ocenění je udělováno ministerstvem kultury, a to ve třech hlavních kategoriích: muzejní výstava, muzejní publikace a muzejní počin roku. Pokud bychom měli úspěch v této soutěži přiblížit laické veřejnosti, tak bychom mohli soutěž nazvat Olympiádou muzejníků. Ocenění patří ke špičce a k tomu nejlepšímu, co se v naší republice v muzejním okruhu uděluje. Úspěchy posbíral Zlínský kraj v loňském i letošním roce.

Muzeum jihovýchodní Moravy vybojovalo v konkurenci čtyřiceti dvou publikací druhé místo, a to za vydání knihy Příběh vizovického pečiva. Kniha, jejíž autorkou je Jana Koštuříková, obsahuje bohatý materiál a nabízí poznání současné i historické podoby tohoto fenoménu. Dalším významným úspěchem v soutěži bylo získání ceny českého výboru ICOM pro Cyrilometodějské muzeum, které spadá pod Slovácké muzeum a nachází se ve Starém Městě.

Zlínský kraj samozřejmě neusíná na vavřínech a už teď plánuje další projekty. Mezi ně patří například oprava zámku Vsetín, hradu Malenovice, stálé expozice v krajské galerii ve Zlíně nebo Čiperovy vily, kde vznikne kulturně kreativní centrum.

Video:

Nejnovější články

26. 9. 2023

Muž pobodal v Brně školačku

V Brně málem došlo k tragédii. Jenom díky duchapřítomným kolemjdoucím nepřišla o život teprve čtrnáctiletá dívka. Přímo na ulici ji napadl muž pod vlivem drog.

21. 9. 2023

Nizozemský den na oslavu partnerství s Veenendaalem

Na oslavu výročí v sobotu Horní náměstí zaplnili stánky nizozemských specialit. Jedli se sledě, síry, obouvali dřeváky, hrály se hry a kvízy, nechyběly výstavy, kreativní dílny nebo workshopy s výtvarníkem.

15. 9. 2023

Na stáří vás mohou zajistit investice

Finanční zajištění na stáří je velkým tématem. Někteří lidé nechtějí důvěřovat státu a jeho důchodům, a proto volí alternativní metody. Investice jsou nejvhodnějším způsobem.

13. 9. 2023

O značku Regionální potravina je rekordní zájem

Pátý ročník akce Dožínky na Letné pořádalo Ministerstvo zemědělství společně se Státním zemědělským a intervenčním fondem. Cílem obou těchto institucí je i tímto způsobem podpořit české farmáře a producenty potravin.