Hlavní zprávy z regionů

Již v polovině února by mohla mít Praha nové vedení. Zástupci vítězné koalice Spolu, pražských Pirátů i hnutí STAN se na úterní tiskové konferenci shodli, že vyjednávání jsou na dobré cestě. Koalice Spolu v pondělí zaslala Pirátům a hnutí STAN novou nabídku na složení rady. Podle Bohuslava Svobody, kandidáta na primátora, jednání probíhala dobře.

Centrum Vsetína v tomto týdnu čeká zahájení velkých dopravních omezení, a to v souvislosti se stavbou parkovacího domu v prostoru přednádraží. Práce si vyžádají uzavření Nádražní ulice od středy 25. ledna. Jezdit se tak bude moci pouze po Smetanově ulici. Pokud lidé mohou, je jim doporučeno se centru úplně vyhnout. Dopravní omezení by se zatím neměla dotknout autobusové dopravy.

Město Sokolov začne postupně investovat do obnovy veřejného osvětlení, která by měla přinést nejen zlepšení světelných podmínek, ale především úsporu energie. Prvním krokem investice bude zpracování a nastavení plánu výměn, která se bude týkat tisíců lamp. Výměna jedné takové lampy může ročně ušetřit I několik tisíc korun.

V bývalé betonárce v Ústí nad Orlicí by mohla vyrůst nová tenisová hala. Nedávno světlo světa spatřila architektonická studie možné budoucí podoby nové tenisové haly. K jejímu zpracování byl přizván i místní tenisový klub. Hlavní vchod by měl vzniknout naproti současnému vstupu do tenisového klubu. Studie definuje, například i velikost haly, která by měla být realizovaná pro tři tenisové kurty. V letošním roce bude město pokračovat na projektové přípravě, na získání územního rozhodnutí a stavebního povolení, aby se mohlo ucházet o dotaci. Místní klub si od realizace tenisové haly slibuje zvýšení počtu dětí hrajících tenis.

U Karviné vyroste futuristický project Eden Silesia, který by mohl sloužit jako modelový projekt přerodu regionu poničeného dlouholetou těžbou do zcela nového života. Jednalo by se o doslovný restart celé krajiny i jejích obyvatel. Karvinský projekt bude otevřený primárně studentům Slezské university a studentům, kteří budou studovat ve speciálním studijním programu regenerativní rozvoj regionu a krajiny. Park bude nabízet své služby i žákům a studentům všech stupňů škol a také široké veřejnosti nejen z České republiky.
Šance, že se Eden jako celek podaří zafinancovat a opravdu úspěšně realizovat je podle náměstka hejtmana veliká, protože projekt bez jakýchkoliv pochybností naplňuje požadavek celkově transformačního charakteru. Položení základního kamene by se mohlo konat už koncem roku 2025.

Výstava Flaška v Ústeckém muzeu probíhá od 17. ledna. Hrdě nese podtitul Od demižonů k ruinám aneb 150 let největší lahvárny v monarchii. Ústecká sklárna, která ještě nedávno stála v historické tovární čtvrti v Ústí nad Labem, patřila mezi největší lahvárnu v Rakousku Uhersku. Výstava tak připomíná nejenom její stopadesátiletou historii, ale i skleněnou láhev coby fenomén mezi obaly.
Výstava flaška představuje stovky skleněných nádob. Najdou se zde i opravdové rarity, jako je třetinková láhev na Coca Colu, které vyráběla právě ústecká sklárna či láhve s tzv. trvalou etiketou. Výstava flaška potrvá do února 2023.

 

Související příspěvky