Kroužkování čápat

26. 6. 2023

Proběhlo kroužkování tří mláďat čápů bílých v Žírovicích, kteří hnízdí na zdejším betonovém sloupu. Ten nahradil původní strom, kde se čápi vyskytovali.

Radim Prekop, obyvatel Žírovic, městské části Františkových Lázní, požádal Národní muzeum v Praze a jeho kroužkovací stanici o okroužkování tří mláďat čápů bílých. Ti hnízdí na zdejším betonovém sloupu.
Národní kroužkovací stanice, která má nyní v databázi přes 5 milionů záznamů, byla založena v roce 1934 a koordinuje kroužkování ptactva na území České republiky. Přes skupinu pro výzkum brodivých ptáků byl osloven Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů Plzeň, aby kroužkování provedl. Stalo se tak v pátek 23. června za pomoci plošiny, kterou zaplatila zdejší firma zabývající se velkoobchodem s komponenty pro okna.

Kroužkování v Žírovicích je jednou z mála možností v regionu, jak lépe poznat a chránit tyto krásné ptáky. Ti většinou hnízdí na vysokých sloupech či komínech, kam se ornitologové nedostanou. Kroužkování umožňuje sledování získaných cenných informací o ekologii ptáků a jejich prostorových aktivitách a především vede k praktické ochraně živočichů.

Video:

Nejnovější články

26. 9. 2023

Muž pobodal v Brně školačku

V Brně málem došlo k tragédii. Jenom díky duchapřítomným kolemjdoucím nepřišla o život teprve čtrnáctiletá dívka. Přímo na ulici ji napadl muž pod vlivem drog.

21. 9. 2023

Nizozemský den na oslavu partnerství s Veenendaalem

Na oslavu výročí v sobotu Horní náměstí zaplnili stánky nizozemských specialit. Jedli se sledě, síry, obouvali dřeváky, hrály se hry a kvízy, nechyběly výstavy, kreativní dílny nebo workshopy s výtvarníkem.

15. 9. 2023

Na stáří vás mohou zajistit investice

Finanční zajištění na stáří je velkým tématem. Někteří lidé nechtějí důvěřovat státu a jeho důchodům, a proto volí alternativní metody. Investice jsou nejvhodnějším způsobem.

13. 9. 2023

O značku Regionální potravina je rekordní zájem

Pátý ročník akce Dožínky na Letné pořádalo Ministerstvo zemědělství společně se Státním zemědělským a intervenčním fondem. Cílem obou těchto institucí je i tímto způsobem podpořit české farmáře a producenty potravin.